Artikeln innehåller annonslänkar. Köper du via en länk kan Technics få provision, det påverkar varken priset eller ordningen. Priserna kontrollerades 29 september 2026 och kan ha ändrats sedan dess.
Vi har jämfört åtta trådlösa in-ear-hörlurar, helt trådlösa lurar med silikontoppar och laddningsfodral, från 690 till 2 590 kr. Rangordningen bygger på brusreducering, batteritid med ANC, Bluetooth och codec, IP-klass, vikt per lur och pris per timmes speltid med ANC. Underlaget är tillverkarnas och butikens uppgifter, inte egna mätningar.
Listan passar dig som pendlar och vill stänga ute bakgrundsljud, tränar och behöver lurar som tål svett, har iPhone eller Android och vill veta vilka funktioner som följer med, eller vill ha bra ljud för så lite pengar som möjligt.
Så placerar sig produkterna
| # | Produkt | Pris |
|---|---|---|
| 1 | Nothing Ear (3a) Bäst i test Se pris hos Kjell & Company | 1 290 kr |
| 2 | Soundcore Liberty 4 NC Prisvärd Se pris hos Kjell & Company | 990 kr |
| 3 | Apple AirPods Pro 3 Premium Se pris hos Kjell & Company | 2 590 kr |
| 4 | Samsung Galaxy Buds4 Pro Se pris hos Kjell & Company | 2 590 kr |
| 5 | Soundcore Liberty 5 Pro Se pris hos Kjell & Company | 2 190 kr |
| 6 | Nothing Ear (3) Se pris hos Kjell & Company | 1 890 kr |
| 7 | Supra Nero-TX Pro ANC 2nd Gen Se pris hos Kjell & Company | 1 299 kr |
| 8 | Nothing CMF Buds 2 Se pris hos Kjell & Company | 690 kr |
- Plats 1 Bäst i test
- Brusreducering
- Adaptiv ANC (wideband) upp till 45 dB
- Batteritid med ANC
- 27 h med fodralet (42 h utan ANC); upp till 10 h per lur; 5 min laddning ger upp till 1 h
- Bluetooth och codec
- 6.0; LDAC, Hi-Res Audio-certifierad
- Vattentålighet
- IP54
- Vikt per lur
- Uppges inte
- Kr per timme med ANC
- 48 kr
Adaptiv brusreducering upp till 45 dB, LDAC och Bluetooth 6.0 i ett par för 1 290 kr. Elementen är på 12 mm, och tillverkaren anger upp till 5 dB kraftigare bas än föregångaren.
Ingen annan modell i listan kombinerar LDAC, Bluetooth 6 och under 50 kr per timme med ANC. Därför är den bäst i test.
Fördelar
- LDAC och Bluetooth 6.0
- Adaptiv ANC upp till 45 dB
- IP54, tål damm och stänk
- Örontoppar i fyra storlekar
Tänk på
- Tre mikrofoner, välj Liberty 4 NC om du pratar mycket i telefon
- Plats 2 Prisvärd
- Brusreducering
- Adaptive ANC 2.0 (tillverkaren: upp till 98,5 % av ljudet)
- Batteritid med ANC
- 8 h per lur, 40 h med fodralet (10 h / 50 h utan ANC); 10 min laddning ger 4 h
- Bluetooth och codec
- 5.3; LDAC, multipoint
- Vattentålighet
- IPX4
- Vikt per lur
- Uppges inte
- Kr per timme med ANC
- 25 kr
40 timmar med ANC inklusive fodralet och 8 timmar per lur, bland de längsta av modellerna som anger ANC-tid per lur. Sex mikrofoner tar hand om samtalen.
LDAC och multipoint under 1 000 kr gör den till det prisvärda valet, särskilt med en Android-telefon.
Fördelar
- 25 kr per timme med ANC
- 8 h per lur med ANC
- LDAC och multipoint
- Sex mikrofoner för samtal
Tänk på
- IPX4 klarar svett och stänk, torka av lurarna efter passet
- Plats 3 Premium
- Brusreducering
- Aktiv (ANC), transparensläge
- Batteritid med ANC
- 8 h per lur, 24 h med fodralet
- Bluetooth och codec
- Uppges inte
- Vattentålighet
- IP57
- Vikt per lur
- 5,55 g
- Kr per timme med ANC
- 108 kr
Apple anger att brusreduceringen tar bort upp till dubbelt så mycket oönskat ljud som i AirPods Pro 2. IP57, inbyggd pulsmätare och örontoppar i fem storlekar.
Automatisk växling mellan Apple-enheter och Adaptiv EQ gör dem till premiumvalet för dig med iPhone.
Fördelar
- IP57, tål damm och vatten
- Pulsmätare för träning
- Örontoppar i fem storlekar
- 8 h per lur med ANC
Tänk på
- Byggda för Apples prylar, med Android ger Liberty 4 NC mer för pengarna
- Plats 4
- Brusreducering
- Adaptiv ANC 2.0 som anpassar sig efter örongången
- Batteritid med ANC
- 6 h per lur, 26 h med fodralet (7 h / 30 h utan ANC)
- Bluetooth och codec
- 6.1 med Auracast; SSC HiFi, SSC UHQ, AAC, SBC, LC3
- Vattentålighet
- IP57
- Vikt per lur
- 5,1 g (fodral 44,3 g)
- Kr per timme med ANC
- 100 kr
Tvåvägshögtalare, sex mikrofoner och Samsungs egen codec SSC i upp till 24 bit/96 kHz. Bluetooth 6.1 med Auracast och IP57.
Parkopplas automatiskt med en Galaxy-mobil, och det är där lurarna ger mest.
Fördelar
- IP57, tål damm och vatten
- Bluetooth 6.1 och Auracast
- Trådlös laddning
Tänk på
- USB-C-kabel ingår inte, använd en du redan har
- SSC kräver Galaxy-mobil, andra telefoner använder AAC eller SBC
- Plats 5
Soundcore Liberty 5 Pro
Pekskärm på fodralet och 10 samtalssensorer
2 190 kr
- Brusreducering
- Adaptive ANC 4.0 med 8 sensorer
- Batteritid med ANC
- 28 h med fodralet (50 h utan ANC); per lur uppges inte
- Bluetooth och codec
- 6.1; LDAC, Dolby Atmos, Hi-Res; multipoint
- Vattentålighet
- IP55
- Vikt per lur
- Uppges inte
- Kr per timme med ANC
- 78 kr
Fodralets pekskärm visar batteri och styr brusreducering, transparensläge och uppspelning. Tio sensorer ger enligt tillverkaren tydlig röst i upp till 100 dB.
Fem par öronkuddar och tre par öronfenor gör det lättare att hitta en passform som sitter kvar.
Fördelar
- Bluetooth 6.1 och LDAC
- IP55
- Fem par kuddar, tre par fenor
- Trådlös laddning
Tänk på
- 28 h med ANC totalt, ladda fodralet oftare än Liberty 4 NC
- Plats 6
- Brusreducering
- Adaptiv ANC i realtid upp till 45 dB, transparensläge
- Batteritid med ANC
- 5,5 h per lur (AAC), 22 h med fodralet (10 h / 38 h utan ANC); 3,5 h med LDAC
- Bluetooth och codec
- 5.4; AAC, SBC, LDAC
- Vattentålighet
- IP54
- Vikt per lur
- 5,2 g (71,4 g med fodral)
- Kr per timme med ANC
- 86 kr
Super Mic i fodralet har en TALK-knapp och två riktade mikrofoner som enligt tillverkaren filtrerar bakgrundsljud upp till 95 dB. Lurarna har sex mikrofoner till.
Trådlös laddning, öronavkänning och Low Lag Mode för spel och video.
Fördelar
- Super Mic för samtal i buller
- LDAC och Bluetooth 5.4
- 10 min laddning ger upp till 10 h
Tänk på
- LDAC kortar tiden till 3,5 h, välj AAC på långa resor
- Plats 7
- Brusreducering
- Ja, aktiv (ANC)
- Batteritid med ANC
- 6 h per lur (7 h utan); fodralet har 120 h laddningskapacitet
- Bluetooth och codec
- Uppges inte
- Vattentålighet
- IPX6
- Vikt per lur
- 3,5 g
- Kr per timme med ANC
- 11 kr (fodralets kapacitet, ANC-läge anges inte)
3,5 g per lur, lättast av modellerna som anger vikt, och IPX6, högst vattenklass i listan. Fodralet Powermag II har enligt tillverkaren 120 timmars laddningskapacitet.
Ett svenskt märke för dig som vill ha små och lätta lurar till träning.
Fördelar
- Lättast, 3,5 g per lur
- IPX6, högst vattenklass
- Fodral med 120 h kapacitet
Tänk på
- Codec uppges inte, välj en LDAC-modell om högupplöst ljud är viktigt
- Plats 8
- Brusreducering
- ANC upp till 48 dB, transparensläge
- Batteritid med ANC
- 6,5 h per lur, 26 h med fodralet (11 h / 43 h utan ANC)
- Bluetooth och codec
- 5.3, codec uppges inte; två enheter samtidigt
- Vattentålighet
- Uppges inte
- Vikt per lur
- 4,9 g (fodral 46 g)
- Kr per timme med ANC
- 27 kr
690 kr, lägst pris i listan, och ANC upp till 48 dB, högst bland modellerna som anger dämpningen i dB. Sex mikrofoner med Clear Voice Technology.
Ett bra första par med brusreducering om budgeten är snäv.
Fördelar
- Lägst pris, 690 kr
- ANC upp till 48 dB
- Två enheter samtidigt
Tänk på
- Vattentålighet uppges inte, lämna dem hemma på svettiga pass
- USB-C-kabel medföljer inte
Kort svar
Vilka in ear hörlurar är bäst?
Nothing Ear (3a) för 1 290 kr är bäst i test. Den kombinerar adaptiv ANC upp till 45 dB, LDAC, Bluetooth 6.0 och IP54, och kostar 48 kr per timme med ANC.
Vill du betala mindre är Soundcore Liberty 4 NC för 990 kr det prisvärda valet, med 40 timmar med ANC och 25 kr per timme. Har du iPhone är Apple AirPods Pro 3 för 2 590 kr premiumvalet, med IP57 och pulsmätning.
In-ear hörlurar för olika användningsområden
In-ear hörlurar sitter i hörselgången, och varje lur är liten och lätt nog att bära med sig överallt. Alla åtta i listan är true wireless, alltså helt trådlösa lurar utan sladd emellan som laddas i ett fodral (på engelska ofta kallade earbuds). Fyra saker avgör vilka som passar dig:
- Passform och komfort: en örontopp som sluter tätt ger bättre ljudkvalitet och bättre brusreducering.
- Brusreducering: viktig för pendling, flyg och öppna kontor.
- Batteritid: jämför siffrorna med ANC påslaget.
- Telefonen: AirPods Pro 3 är gjorda för iPhone och Galaxy Buds4 Pro för Galaxy-mobiler. Övriga modeller är inte knutna till ett visst mobilmärke.
Dyrast är inte samma sak som bäst: vinnaren kostar knappt hälften så mycket som de två dyraste. Vill du jämföra med over-ear-modeller finns de bästa trådlösa i alla format i trådlösa hörlurar bäst i test.
Passform och komfort i hörselgången
Passformen betyder mer för in-ear-hörlurar än för någon annan typ av hörlurar. Proppen ska täta mot hörselgången utan att trycka. Sitter den för löst läcker basen ut, mellanregistret blir tunt med för mycket diskant och brusreduceringen tappar effekt. Sitter den för hårt blir komforten lidande efter en timme, medan en propp som sitter bekvämt går att ha i örat hela dagen.
Antalet örontoppar i kartongen skiljer sig. AirPods Pro 3 har fem storlekar, Liberty 5 Pro fem par öronkuddar och tre par öronfenor, Ear (3a) fyra storlekar i mjuk silikon och Galaxy Buds4 Pro och CMF Buds 2 S, M och L. Välj den största som känns bekväm, eftersom en tät propp ger mest ljudisolering.
Öronfenor tar spjärn mot ytterörat och gör att lurarna sitter på plats när du springer. Utan fenor lossnar en propp lättare om storleken är fel. Vikten spelar också in: Supra väger 3,5 g per lur, CMF Buds 2 4,9 g och de övriga som anger vikt 5,1 till 5,55 g.
Aktiv brusreducering och transparensläge
Alla åtta modellerna har ANC, men bara tre anger dämpningen i dB: CMF Buds 2 upp till 48 dB, Ear (3a) och Ear (3) upp till 45 dB. Soundcore anger i stället att Liberty 4 NC blockerar upp till 98,5 procent av ljudet. Siffrorna är tillverkarnas egna och inte mätta på samma sätt, så jämför dem med försiktighet.
Fem av modellerna har adaptiv brusreducering som justerar nivån efter omgivningen. Transparensläget gör tvärtom och släpper in ljud, så att du hör trafik och utrop. Mer om brusreducering, även i over-ear-modeller, finns i brusreducerande hörlurar bäst i test.
Batteritid och laddningsfodral
Bland modellerna som anger ANC-tid per lur räcker AirPods Pro 3 och Liberty 4 NC längst, 8 timmar, och Ear (3) kortast, 5,5 timmar. Med fodralet ligger de som anger det på 22 till 40 timmar med ANC, där Liberty 4 NC har mest.
Brusreduceringen drar ström: CMF Buds 2 går från 43 till 26 timmar när ANC slås på. Codec påverkar också, och Ear (3) räcker 3,5 timmar med LDAC mot 5,5 med AAC.
Fodralet räcker till flera laddningar, och snabbladdning hjälper när du glömt det. Tio minuter ger 4 timmar i Liberty 4 NC och fem minuter upp till en timme i Ear (3a). Trådlös laddning av fodralet anges för Galaxy Buds4 Pro, Liberty 5 Pro och Ear (3).
Ljudkvalitet, Bluetooth och codec
Codec avgör hur mycket data som skickas från telefonen. SBC och AAC är standard. LDAC kan föra över högupplöst ljud och finns i fyra av modellerna: Ear (3a), Liberty 4 NC, Liberty 5 Pro och Ear (3). Galaxy Buds4 Pro använder Samsungs SSC i upp till 24 bit/96 kHz, men bara med en Galaxy-mobil.
En iPhone använder AAC oavsett lurar, så där är det passformen som avgör ljudkvaliteten. Med Android gör LDAC mest nytta när du vill lyssna på musik i hög upplösning, men även där betyder passformen mer för bra ljudåtergivning än valet av codec.
Galaxy Buds4 Pro och Liberty 5 Pro har Bluetooth 6.1, nyast i listan, och Buds4 Pro har även LC3 och Auracast.
Mikrofoner och samtal
Liberty 5 Pro har 10 sensorer för samtal. Liberty 4 NC, Galaxy Buds4 Pro och CMF Buds 2 har sex mikrofoner vardera, och Ear (3) sex plus Super Mic i fodralet. Ear (3a) har tre. Pratar du ofta i telefon på gatan är det Ear (3) och Liberty 5 Pro som tillverkarna lovar mest för när det gäller att filtrera bort störande bakgrundsljud.
IP-klass för träning och regn
IP-klassen har två siffror. Den första gäller damm och den andra vatten: 4 tål stänk och svett, 5 vattenstrålar, 6 kraftiga vattenstrålar och 7 en kort stund under vatten. X betyder att dammskyddet inte är klassat.
- IP57: AirPods Pro 3 och Galaxy Buds4 Pro, högst klass som omfattar både damm och vatten.
- IPX6: Supra Nero-TX Pro ANC 2nd Gen, högst vattenklass.
- IP55: Liberty 5 Pro.
- IP54: Ear (3a) och Ear (3).
- IPX4: Liberty 4 NC.
För CMF Buds 2 uppges ingen IP-klass. Fler modeller för gym och löpning finns i hörlurar för träning bäst i test, och Supras lurar har en egen recension av Nero TX Pro.
Pris per timme i varje prisklass
Priset delat med den totala speltiden med ANC säger mer än prislappen.
Under 1 000 kr: Liberty 4 NC (25 kr per timme) och CMF Buds 2 (27 kr). Båda har ANC och kan kopplas till två enheter samtidigt, så du slipper parkoppla om varje gång du byter enhet.
1 000 till 2 000 kr: Ear (3a) kostar 48 kr per timme och Ear (3) 86 kr. Supra landar på 11 kr, men räknat på fodralets kapacitet där ANC-läget inte anges.
Över 2 000 kr: 78 till 108 kr per timme. I den här prisklassen betalar du för IP57, pulsmätning, Bluetooth 6.1 och trådlös laddning snarare än speltid. Läs mer i genomgången av Apple AirPods Pro 3.
Sammanfattning
Nothing Ear (3a) är bäst i test tack vare LDAC, Bluetooth 6.0 och 45 dB ANC för 1 290 kr. Liberty 4 NC för 990 kr kostar 25 kr per timme med ANC, och AirPods Pro 3 är premiumvalet för dig med iPhone. Tränar du mycket, välj IP57 eller Supras IPX6.
Vanliga frågor
Vilka in ear hörlurar är bäst i test 2026?
Nothing Ear (3a) för 1 290 kr, med adaptiv ANC upp till 45 dB, LDAC och Bluetooth 6.0. Soundcore Liberty 4 NC för 990 kr är det prisvärda valet och Apple AirPods Pro 3 för 2 590 kr premiumvalet.
Vilka in-ear-hörlurar är bäst under 1 000 kr?
Soundcore Liberty 4 NC för 990 kr, med ANC, LDAC, multipoint och 40 timmar med ANC inklusive fodralet. Nothing CMF Buds 2 för 690 kr är billigast i listan och anger ANC upp till 48 dB.
Vad är skillnaden mellan aktiv och passiv brusreducering?
Passiv ljudisolering kommer från att örontoppen sluter tätt och fungerar utan batteri. Aktiv brusreducering använder mikrofoner som fångar omgivande ljud och skickar ut en motvåg. Den drar ström och fungerar bäst mot jämnt, lågfrekvent ljud som motorbrus, medan röster dämpas sämre.
Vilka in-ear-hörlurar passar bäst till träning?
Apple AirPods Pro 3 och Samsung Galaxy Buds4 Pro har IP57, högst klass i listan som omfattar både damm och vatten. Supra Nero-TX Pro ANC 2nd Gen har IPX6 mot vatten och väger 3,5 g per lur.
Hur lång batteritid ska in-ear-hörlurar ha?
Bland modellerna som anger ANC-tid per lur räcker de 5,5 till 8 timmar per laddning och 22 till 40 timmar med fodralet. Jämför alltid siffrorna med ANC påslaget.
Vilka in-ear-hörlurar är bäst för samtal?
Soundcore Liberty 5 Pro, med 10 sensorer för samtal, och Nothing Ear (3), som har en extra mikrofon i fodralet. Det är för de två som tillverkarna lovar mest när det gäller att filtrera bort bakgrundsljud.
Så har vi jämfört
Jämförelsen omfattar åtta trådlösa in-ear-hörlurar från Kjell & Company. Priser och lagerstatus kontrollerades 29 september 2026 i butikens produktdata, och specifikationerna kommer från butikens produktsidor och tillverkarnas uppgifter. Priserna kan ha ändrats sedan dess.
Rangordningen bygger på brusreducering, batteritid med ANC, Bluetooth och codec, IP-klass, vikt per lur och pris per timme. Plats 1 är bästa helheten, plats 2 bästa valet för pengarna och plats 3 premiumvalet. Kr per timme är priset delat med den totala speltiden med ANC inklusive fodralet. För Supra används fodralets kapacitet, eftersom ANC-läget inte anges.
Vi har inte provat hörlurarna och har inte gjort några egna mätningar.


